Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Jan D. z gminy Zalewo ma 84 zarzuty! Chodzi o nielegalne oprogramowania

2014-02-17 11:34:38 (ost. akt: 2014-02-21 16:04:05)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Mieszkaniec gminy Zalewo odpowie wkrótce przed sądem za posiadanie oprogramowania komputerowego bez wymaganej prawem licencji. 52-latek wielokrotnie uzyskiwał programy komputerowe bez zgody osoby uprawnionej. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Zalewscy policjanci zostali poinformowani o zakłóceniu systemu informatycznego jednej z lokalnych firm. Funkcjonariusze w trakcie czynności przesłuchali wielu świadków. Okazało się, że sprawca działał od 2009 roku i nie tylko na rynku lokalny. Mężczyzna zajmował się głównie uzyskiwaniem profesjonalnego oprogramowania komputerowego oraz blokowaniem i zakłóceniem pracy systemu komputerowego. Policjanci zabezpieczyli jednostkę centralną należącą do 51-latka.

Po uzyskaniu opinii biegłego przedstawili mu zarzuty. Jan D. usłyszał ich aż 84. 
 Kodeks karny za samo uzyskanie programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. 

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (46) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przyjaciel #1808654 | 188.33.*.* 4 wrz 2015 17:08

  Głośne ostatnio akcje policji doprowadziły do odnalezienia pirackiego oprogramowania w wielu prywatnych mieszkaniach. Samo posiadanie lub używanie nielegalnych kopii nie jest jednak w Polsce karalne. Aby skazać bezprawnych użytkowników, trzeba im udowodnić bezprawne nabycie, przyjęcie lub skopiowanie programu. Akcje policji wywołały popłoch wśród użytkowników nielicencjonowanych programów. Wcześniej policja sprawdzała głównie legalność oprogramowania w firmach. Teraz zaczęła też pukać do drzwi prywatnych mieszkań. I to nie zawsze z nakazem prokuratorskim. - Samo podejrzenie posiadania nielegalnych kopii oprogramowania wystarcza w sytuacjach niecierpiących zwłoki - wyjaśniają funkcjonariusze. W wielu przeszukanych mieszkaniach znaleziono płyty, dyskietki i twarde dyski z kopiami bez licencji. Na tej podstawie są stawiane zarzuty, najczęściej z art. 293 kodeksu karnego, czyli przepisu uznającego karalność m.in. nabycia lub przyjęcia oprogramowania, co do którego można było podejrzewać, że jest nielegalne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. Informatyk #1498189 | 185.16.*.* 2 paź 2014 12:38

   Samo posiadanie oprogramowania, na ktore sie nie ma licencji nie jest karalne. Trzeba udowodnic komercyjny uzytek tego programu. Poza tym to przestepstwo nie jest scigane z oskarzenia publicznego, a na wniosek osoby posiadajacej prawa autorskie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Informatyk #1465343 | 78.30.*.* 20 sie 2014 14:02

   Należało by najpierw sprawdzić czy taki atak hakerski jest możliwy do wykonania przez jednego człowieka z jednego miejsca Według mojej wiedzy informatycznej taki atak jest niemożliwy do wykonania bo bankowość elektroniczna legła by w gruzach ...

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Gość_2 #1425184 | 37.209.*.* 25 cze 2014 14:44

   Policja zabrała sprzęt komputerowy bez zabezpieczenia tzn. bez bląbowania …(?) Prokuratura zadziałała mało profesjonalnie i strasznie roztropnie. Prościej? - Sprzęt Komputerowy i nośniki pamięci potraktował jak łódkę kłusownika gdzie wina jest oczywista, a Janek Dobies jest tylko podejrzanym i w ogóle w to nie wieżę, że coś komuś psocił. Z tego, co wiem już jedna rozprawa była w dniu imienin Janka o godz. 9.40 Na rozprawie nie było Prokuratora chyba on się czuje winny, że nie chciał odczytać zarzutów Ciekawe, jaki będzie finał tych oszczerstw, bo z tego, co wiem Janek był nawet w Psychiatryku w Iławie tak się tym przejął

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. gość #1400544 | 78.30.*.* 22 maj 2014 14:00

   Naprawdę coś za długo to trwa prawdopodobnie czekają aż fałszywe oskarżenia się przedawnią, laptopy pójdą na śmietnik. Gazeta powinna zapłacić odszkodowanie za fałszywe informacje..

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (46)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages